ارسال پاسخ

پلیمرها

۲ خرداد ۱۳۹۷
پلیمرها

 پلیمرها :

پلیمر یا بسپار ماده‌ای شامل مولکول های بزرگی است که از به هم پیوستن واحدهای کوچک تکرار شونده کهتکپار  یا مونومر  نامیده می‌شود، ساخته شده ‌است.

دسته بندی پلیمرها :

پلیمرها از نظر اثر پذیری در برابر حرارت به دو دسته ترموپلاستیک ها (گرمانرم ها) و ترموست ها (گرما سخت ها) تقسیم می شوند .

ترموپلاستیک ها پلیمرهایی هستند که در اثر گرم کردن ذوب میشوند. در حالی که ترموست ها پلیمرهایی هستند که در اثر حرارت ذوب نمی شوند بلکه در دماهای بسیار بالا به صورت برگشت ناپذیری تجزیه می شوند. پلیمرها دارای خواص ویسکو الاستیک هستند و منشأ این پدیده، در گرمانرم‌ها گره خوردگی زنجیره‌ها و در گرماسخت‌ها گره خوردگی زنجیره‌ها و اتصالات شبکه‌ای آن‌ها در هم است.

همچنین می توان پلیمرها را براساس خواص آنها به سه دسته تقسیم نمود :

  • ترموپلاستیک ها
  • ترموست ها
  • الاستومرها

ترموپلاستیکها:  پلیمرهایی هستند که در اثر  فشار ، تغییر شکل(Deformation (می‌دهند و بعد از حذف نیروی خارجی ، این تغییر شکل ، همچنان باقی می‌ماند. به عبارت دیگر این پلیمرها ، خاصیت پلاستیسیتی دارند. این پلیمرها در اثر گرما بتدریج نرم می‌شوند. با افزایش  دما به حالت مذاب در می‌آیند. بعد از حذف گرما به حالت فیزیکی  جامدخود تبدیل می‌شوند. این خصلت ، کاربرد صنعتی این نوع پلیمرها را تضمین می‌کند.

ترموست ها : این پلیمرها ، پلیمرهایی هستند که در اثر گرما نرم نمی‌شوند. بلکه با افزایش دما ، سختتر و محکمتر می‌شوند و با بالا رفتن بیشتر دما  ، درجه سختی آنها افزایش می‌یابد. این پلیمرها برای قالب گیری ، درون قالب ریخته می‌شوند و قالب گیری می‌شوند. گاهی ممکن است فرایند پلیمریزاسیون  نیز همزمان درون قالب انجام شود و بعد از پلمریزاسیون ، پلیمر شکل قالب را به خود می‌گیرد

الاستومرها   : پلیمرهایی هستند که در اثر نیروی خارجی تغییر شکل پیدا می‌کنند. بعد از حذف نیرو ، تغییر شکل از بین می‌رود و دوباره به حالت اولیه باز می‌گردند. این پلیمرها در اثر گرما ، نرم می‌شوند، ولی برخلاف ترموپلاستیکها به حالت ویسکوز یا مایع سیال در نمی‌آیند. موقعی که این پلیمرها در اثر حرارت نرم شدند، آنرا با اضافه کردن افزودنیهای مورد نیاز در داخل قالب پخت می‌کنند. عملیات پخت را Curing گویند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
همه حقوق این سایت متعلق به انجمن ملی صنایع پلاستیک است